LESS czy CSS – jaka jest różnica – dlaczego lepiej używać LESS niż CSS?

LESS a CSS – jaka jest różnica – dlaczego lepiej używać LESS niż CSS?

LESS  jest językiem, który jest kompilowany do CSS. Kompilator napisany jest w języku JavaScript.

LESS jest wyposażony w szereg przydatnych funkcji, które nie są dostępne w tradycyjnych CSS: zmienne, mixiny, zagnieżdżone zasady, funkcje i operatory.

Tworzenie – wizualizacja naszych wizji w CSS - jest męczące i zawiera dużo powtórzeń.

 

LESS – co zawiera:

Zmienne

zawsze brakuje zmiennych w CSS. W LESS można zdefiniować własne zmienne, aby style były bardziej dynamiczne i konfigurowalne.

 

Mixiny

Tak nazywa się metody, które mogą być używane przy powtórzeniach różnych operacji. Jest także możliwość pobierania argumentów i obsługiwania wartości domyślnych dla tych argumentów. Mixiny to także idealne narzędzie do pozbycia się przeglądarki CSS prefiksów.

 

Zagnieżdżone zasady

W CSS czasami piszemy kod niemalże w kółko, w LESS możemy użyć selektora rodziców i zadeklarować reguły dla dziecka elementów w danej regule, aby zmniejszyć potrzebę powtarzania.

 

Funkcje:

LESS zawiera szereg funkcji kolorujących, na przykład, przyciemnienie i rozjaśnienie funkcje, które ułatwiają pracy z kolorami. Z łatwością możemy przełączać się między schematami różnych kolorów, HSL i RGB, itp.

Operatory

LESS możne wykonać proste operacje matematyczne do obliczania szerokości strony, marginesów, dopełnienia i tak dalej. To bardzo przydatne, szczególnie gdy chcesz dostosować siatkę w Bootstrap lub opracować własną siatkę.