Marketing a sprzedaż w małej firmie - skuteczny handel i reklama źródłami sukcesu

<
 • DANE ADRESOWE

   

  w czym mogę pomóc?

  biuro(at)gddm.com.pl

  Zd Wola Paprocka 86

  znajdź mnie na Youtube

 • PROGRAMOWANIE

   

  JavaScript HTML CSS

  jQuery jQuery Mobile

  node.js React Angular

  ES6 babel rollup karma

 • GRAFIKA ANIMACJA

   

  grafika na strony www

  grafika reklamowa

  animacja 2D i 3D

  grafika 2D i 3 D

 • DORADZTWO

   

  doradztwo IT

  doradztwo biznesowe

  usługi IT

  analizy biznesowe i IT

 • SZKOLENIA

   

  technologie IT

  marketing

  zarządzanie

  projekty metodologia

>
Marketing a sprzedaż i reklama

Porównania pojęć: marketing i sprzedaż dokonałem w jednym z poprzednich wywodów - Marketing kontra sprzedaż – wskazałem teoretyczne różnice pomiędzy marketingiem a sprzedażą lub jak wolicie handlem ;) . Teraz kilka słów na temat praktyki w polskich firmach – zacznę od małych i mikro przedsiębiorstw.

Artykuł "Marketing a sprzedaż w małej firmie - skuteczny handel i reklama źródłami sukcesu" został przygotowany w oparciu o szkolenie:

szkolenie elearning marketing przedsiębiorstw

Marketing a sprzedaż w małej firmie - skuteczny handel i reklama źródłami sukcesu

 

Marketing a sprzedaż – małe firmy – do 10 pracowników

W małych polskich firmach problem różnic pomiędzy marketingiem a sprzedażą nie istnieje. Posiadają one zwykle dział (dzialik/komórkę przedsiębiorstwa) lub specjalistę ds. sprzedaży/handlu, a pojęcia marketing używa się na bardzo wiele różnych sposobów, rzadko oddających właściwości akademickie pojęcia „marketing”. Bierze się to stąd, że w tych firmach istnieje obsługa klienta „przychodzącego” oraz pozyskiwanie klienta w sposób aktywny – poprzez właścicieli i sprzedawców. Bardzo często to właśnie właściciel jest najefektywniejszym handlowcem, a na jego barkach opiera się sprzedaż produktów i/lub usług. Dodatkowo małe firmy posługują się dwoma pojęciami: reklama i promocja, przy czy promocja jest utożsamiana z obniżką ceny, a reklama głównie z: wizytówkami i ogłoszeniami w regionalnych mediach.

Jak widać jest to nieco archaiczne podejście do tematyki marketingowej (marketing, reklama, promocja, sprzedaż, handel?). Niestety według moich obserwacji codziennych (głównie z terenu Polski centralnej) zaprezentowane wyżej podejście jest dość powszechne i – także według moich obserwacji – wraz z normalizowaniem się polskiego rynku – coraz mniej skuteczne ;) .

A jaka jest Twoja opinia co do zagadnienia: „Marketing a sprzedaż w małej firmie - skuteczny handel i reklama źródłami sukcesu?”

Zobacz w bocznym menu podobne artykuły do: Marketing a sprzedaż w małej firmie - skuteczny handel i reklama źródłami sukcesu