Szkolenia informatyczne: biuro, technologie internetowe, egzaminy technik

CENA - OFERTA: Jesteś zainteresowany/na kursem – zapraszam do kontaktu ze mną, szczegóły: www.poswojsku.pl .

kurs tworzenie witryn www
szkolenie technik informatyk programista inf.03 ee.09 inf.04 egzamin przygotowanie

 

LESS czy CSS jaka jest różnica dlaczego lepiej używać LESS niż CSS?

flag language

LESS a CSS - jaka jest różnica

Dlaczego lepiej używać LESS niż CSS?

Odpowiedź jest bardzo prosta: Less daje dużo większe możliwości niż CSS. Im większy projekt i im bardziej skomplikowane arkusze stylów, tym zyskujemy wykorzystując LESS. Jedynie przy prostych projektach, używanie Less jest niezbyt uzasadnione, gdyż tworząc prostą stronę w zupełności wystarczy nam zwykły arkusz CSS. Nie ma co udziwniać :).Less czy CSS

LESS  jest językiem, który jest kompilowany do CSS. Kompilator napisany jest w języku JavaScript. Alternetywą do LESS jest SASS. LESS jest dużo bardziej zaawansowany od strony programistycznej niż CSS. Możesz sobie wyobrazić CSS jako pomalowanie ściany, czyli służy CSS tylko do upiększania, natomiast malując ścianę wykorzystując LESS możesz także wykorzystywać do malowania różnego rodzaju zmienne, które ułatwią wykonanie zadania.

 

Tworzenie Responsywnych stron z podmienianymi tłami przewijaniem tła CSS scroll

LESS jest wyposażony w szereg przydatnych funkcji, które nie są dostępne w tradycyjnych CSS: zmienne, mixiny, zagnieżdżone zasady, funkcje i operatory.

Tworzenie – wizualizacja naszych wizji w CSS - jest męczące i zawiera dużo powtórzeń.

 

LESS – co zawiera:

Zmienne

zawsze brakuje zmiennych w CSS. W LESS można zdefiniować własne zmienne, aby style były bardziej dynamiczne i konfigurowalne.

 

Mixiny

Tak nazywa się metody, które mogą być używane przy powtórzeniach różnych operacji. Jest także możliwość pobierania argumentów i obsługiwania wartości domyślnych dla tych argumentów. Mixiny to także idealne narzędzie do pozbycia się przeglądarki CSS prefiksów.

 

Zagnieżdżone zasady

W CSS czasami piszemy kod niemalże w kółko, w LESS możemy użyć selektora rodziców i zadeklarować reguły dla dziecka elementów w danej regule, aby zmniejszyć potrzebę powtarzania.

 

Funkcje

LESS zawiera szereg funkcji kolorujących, na przykład, przyciemnienie i rozjaśnienie funkcje, które ułatwiają pracy z kolorami. Z łatwością możemy przełączać się między schematami różnych kolorów, HSL i RGB, itp.

 

Operatory

LESS możne wykonać proste operacje matematyczne do obliczania szerokości strony, marginesów, dopełnienia i tak dalej. To bardzo przydatne, szczególnie gdy chcesz dostosować siatkę w Bootstrap lub opracować własną siatkę.

 

Zobacz w bocznym menu podobne artykuły do: LESS a CSS - jaka jest - różnica? Dlaczego lepiej używać LESS niż CSS?

Budowa responsywnych i mobilnych stron internetowych

bezpłatny kurs internetowy szkolenia, filmy: kliknij w temat, którego chcesz się nauczyć

szkolenia bezpłatne kolejne lekcje
kursy, porady, artykuły znajdziesz w Menu Tematycznym