Najlepsze bezpłatne programy open source – darmowe oprogramowanie

flag language

Idee otwartego oprogramowania i bezpłatnych programów sięgają końca XX wieku (zainteresowanych szczegółami odsyłam np. do Wikipedii). Na początku było to zaledwie kilka pozycji. Obecnie w ramach tzw. open source można znaleźć programy IT z niemalże wszystkich dziedzin związanych z komputerami i możliwymi na nich działaniami.

Najlepsze bezpłatne programy open source – darmowe oprogramowanie

Na naszych stronach znajdziesz opracowania dotyczące programów open source - bezpłatnych programów w zakresie:

Najlepsze bezpłatne programy open source – darmowe oprogramowanie: Grafika komputerowa

Najlepsze bezpłatne programy open source – darmowe oprogramowanie: Tworzenie stron i portali www – web development

Najlepsze bezpłatne programy open source – darmowe oprogramowanie: Systemy operacyjne

Najlepsze bezpłatne programy open source – darmowe oprogramowanie: Multimedia (audio, video)

 

 Najlepsze bezpłatne programy open source – darmowe oprogramowanie - nasze typy najlepszego beapłatnego i/lub wolnego oprogramowania:

Bezpłatne programy: Grafika komputerowa

GIMP - program do grafiki 2D i obróbki zdjęć

Blender - program do grafiki i animacji 3D

Inkscape - program do grafiki wektorowej 2D

CamStudio - program do dynamicznego przechwytywania pulpitu

Bezpłatne programy: IDE do tworzenie: stron/portali www, aplikacji mobilnych, aplikacji desktopowych

VSCodium - świetny i zupełnie bezpłatny program do kodowania w prawie każdym języku programowania - tworzenie niemalże każdych rozwiązań informatycznych: stron/portali www, aplikacji mobilnych, aplikacji desktopowych.

 

Bezpłatne programy: Tworzenie stron i portali www – web development

Drupal - genialny system zarządzania treścią, idealny do zrobienia dowolnej strony www, a nawet portalu www o niemalże dowolnej wymyślonej przez Ciebie funkcjonalności. Ma tylko jedną wadę – jak każdy profesjonalny produkt jest nieco skomplikowany. Ale za to jak zrozumiesz jego filozofię działania – poradzisz sobie z dowolnym wyzwaniem.

Joomla - system zarządzania treścią konkurujący z Drupalem, ma swoich zwolenników i przeciwników, ja należę do zwolenników Drupal’a, Joomlę uważając za bardzo dobrą do prostych, mało zaawansowanych funkcjonalnie stron www

Wordpress - bardzo dobry o ile nie najlepszy obecnie system do stworzenia portalu – blogu użytkownika. W ostatnich latach został dość solidnie rozbudowany, zyskując dodatkowe całkiem sporawe możliwości.

Moodle - system do zrobienia portalu elearning. Moodle jest jak czołg: nie za szybko może chodzi, ale za to jest niemalże nie do zniszczenia. A do tego wbrew początkowym obawom, jest całkiem prosta w zarządzaniu i rozwijaniu.

 

Bezpłatne programy: Programy biurowe

Libre Office - rewelacyjny, darmowy program biurowy, a właściwie cały zestaw bezpłatnych programów biurowych, m.in.: arkusz kalkulacyjny, edytor tekstów, program do tworzenia prezentacji, program do tworzenia oraz edycji grafiki, itp.

Open Office - darmowy program biurowy, nieco starszy niż Lobre Office, ale także zawiera zestaw bezpłatnych programów biurowych, m.in.: arkusz kalkulacyjny, edytor tekstów, program do tworzenia prezentacji, itp.

  

Bezpłatne programy: Systemy operacyjne

LINUX - system operacyjny posiadający bardzo wiele dystrybucji. Kiedyś Linux był programem zupełnie bezpłatnym, ale obecnie nie wszystkie dystrybucje Linux’a są tak zupełnie darmowe.

 

Bezpłatne programy: Multimedia (audio, video)

Audacity - genialny program do obróbki plików dźwiękowych i do tego zupełnie bezpłatny, rozwijany w ramach idei open source.

OpenShot - świetny program do edycji plików filmowych/video - zupełnie bezpłatny, rozwijany w ramach idei open source.

Wyżej wymienione programy bardzo skutecznie konkurują ze swoimi komercyjnymi odpowiednikami, mimo że są zupełnie bezpłatne. Warto dodać, że są darmowe zarówno do użytku prywatnego jak i zupełnie bezpłatne dla zastosowań komercyjnych.

 

Zobacz podobne artykuły do: Najlepsze bezpłatne programy open source – darmowe oprogramowanie

Polski

Budowa responsywnych i mobilnych stron internetowych

bezpłatny kurs internetowy szkolenia, filmy: kliknij w temat, którego chcesz się nauczyć

szkolenia bezpłatne kolejne lekcje
kursy, porady, artykuły znajdziesz w Menu Tematycznym