Marketing w wyszukiwarkach cz. 3
PROMOCJA WAKACJE 2024 – RABATY nawet do 66% …
Wydawnictwo Cyfrowe poswojsku.pl - cyberbezpieczeństwo, AI, RODO - ebooki:
Twoje bezpieczeństwo w świecie cyber i sztucznej inteligencji Część 1 Wprowadzenie
Twoje bezpieczeństwo w świecie cyber i sztucznej inteligencji Część 2 Cyberhigiena
Twoje bezpieczeństwo w świecie cyber i sztucznej inteligencji Część 3 Dziecko i Ty
AI w EDUKACJI Część I Praktyczny poradnik nie tylko dla nauczycieli
AI w EDUKACJI Część II Praktyczne pomysły na kreatywną naukę
Artykuł "Marketing w wyszukiwarkach" został przygotowany w oparciu o szkolenie:
Marketing w wyszukiwarkach cz. 3
W poprzednich dwóch wpisach nakreśliłem podstawową wiedzę na temat mechanizmów bardzo popularnej dziedziny jaką jest promocja poprzez wyszukiwarki internetowe. Teraz czas przejść do szczegółów. Mianowicie, poniższy tekst będzie przeznaczony przede wszystkim do osób, które potrafią rozróżnić przeglądarkę od wyszukiwarki i znają już chociażby definicję SEO (ang. Search Engine Optimization).
Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych jest bardzo rozległą dziedziną. Nie mam zamiaru oczywiście wyjaśniać wszystkich jej aspektów. Pragnę jedynie zaznaczyć, zobrazować najważniejsze zasady, które mogą wpływać na pozycję w wynikach organicznych wyszukiwarek. Jest to niesamowicie ciekawe zagadnienie, tym bardziej, że mimo iż powstało o tym naprawdę wiele świetnych książek, to nikt w stu procentach nie zna do końca działania poszczególnych wyszukiwarek. Może poza ich samymi twórcami. Fascynuje to każdego marketera, gdyż pozycja w wyszukiwarkach jest dla wielu firm rzeczą kardynalną. Sprawiającą często, że dane przedsiębiorstwo potrafi osiągnąć bardzo dobre wyniki finansowe.
Co jednak jest najważniejsze?
Tu chyba wszystkich zdziwię (a może i nie). Najważniejszym i najbardziej wartościowym elementem w pozycjonowaniu jest treść witryny. Mam na myśli nie tylko samą zawartość merytoryczną (chociaż ta jest również bardzo ważna), ale odpowiednie natężenie słów kluczowych w wybranych tekstach. Roboty indeksujące tak naprawdę „przeczesują” witrynę i jej podstrony niejako podpinając je pod wpisywane przez użytkowników frazy. Dlatego między innymi tak ciężko pozycjonuje się strony zbudowane we flash. Są one oczywiście efektowne, przykuwają wzrok, jednak nie mają one tekstu w formie indeksowanej.
Prócz tego roboty indeksujące nie mogą czytać kodu XHTML w taki sposób jaki robiłyby to w wypadku wyboru flash. Oczywiście, żeby nie wprowadzać w błąd – strony flash są umocowane, wpasowane w język XHTML, jednak ich treść (oprócz meta tagów) już nie.
Jest to absolutna podstawa, o której każda agencja reklamy interaktywnej wie, a przynajmniej powinna wiedzieć. Chcę przez to zaznaczyć, że od wyboru technologii, na której będzie postawiony serwis zależy bardzo wiele. Efektownie wyglądające strony bardzo trudno się pozycjonuje i jeśli ktoś nie potrafi tego robić może zepsuć nawet najlepiej zaplanowaną kampanię marketingową. A jaki jest wówczas sens całego przedsięwzięcia?
Odpowiednia, wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania to fundament dla każdej kampanii. Dobrym podsumowaniem tego wpisu jest zdanie, które usłyszałem parę lat temu i wciąż uważam je za aktualne – „jeśli nie ma Cię w Internecie, to nie istniejesz”. Tym bardziej, że szeroki odbiór każdej marki to dla wielu firm Internet.
Zobacz w bocznym menu podobne artykuły do: Marketing w wyszukiwarkach
- Zaloguj się aby dodać komentarz.