Sposoby finansowania działalności marketingowej przedsiębiorstw cz1

flag language

 Sposoby finansowania działalności marketingowej przedsiębiorstw cz1

Zanim jako przedsiębiorca stawisz czoła konkurencji musisz zastanowić się: „Jak sfinansować działalność marketingową własnej firmy?”. To samo pytanie staje przed właścicielami wszystkich przedsiębiorstw, zarówno tych malutkich jak i giełdowych gigantów.

Sposoby finansowania działalności marketingowej przedsiębiorstw

O ile tym drugim jest dość łatwo pozyskać kapitał na rozwój o tyle w przypadku małych i średnich firm pojawia się całkiem spory problem. Oczywiście najbezpieczniej jest zorganizować, założyć i rozwijać firmę za pomocą tylko kapitału własnego. Niestety – najczęściej kapitał to rzecz, której nam najbardziej brakuje. Wtedy musimy zastanowić się nad innymi sposobami sfinansowania działalności. Najogólniej rzecz ujmując istnieją dwa podstawowe źródła pozyskania kapitału: BANKOWE, POZA BANKOWE - ALTERNATYWNE

Poza bankowe źródła finansowania działalności

Rozpoczynając działalność gospodarczą, zwłaszcza taką jedno, dwu osobową najlepiej byłoby gdybyś nie musiał skorzystać z oferty kredytów bankowych, zwłaszcza, że dla małych i początkujących przedsiębiorców – zbyt ciekawej oferty w bankach po prostu nie ma. Uzyskanie nawet niewielkiego kredytu wymaga wypełniania całkiem dużej ilości dokumentów, a wartość zabezpieczenia zwykle musi zdecydowanie przewyższać wartość pozyskanych z banku środków. Dlatego najlepiej rozpocząć od pomyślenia o alternatywnych źródłach finansowania. Ale w trakcie prowadzenia firmy, kredyt bankowy prędzej lub później, ale niestety staje się koniecznością.

Rodzina, przyjaciele, znajomi

Pożyczając środki od banku – będziesz musiał wszystko spłacić wraz z odsetkami i kosztami dodatkowymi. Pożyczając środki od rodziny czy też przyjaciół – niejednokrotnie będziesz winien dozgonną wdzięczność. Aczkolwiek jak mówi przysłowie: „Darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda”. Wybór należy do Ciebie!!

Kontrahenci

Rozwój własnej firmy, w tym działalności marketingowej, poprzez kredyt kupiecki, czyli tak zwane wydłużone terminy płatności, jest zdecydowanie obok rodziny i przyjaciół najtańszym źródłem kapitału. Wiele korporacji budując sieci sprzedaży własnych produktów, wspiera poprzez kredyt kupiecki firmy z nimi handlujące. Jeżeli tylko: będziesz w stanie przekonać dostawcę do własnej wiarygodności i ściągniesz własne należności szybciej niż staną się wymagalne Twoje płatności względem dostawców to ten sposób rozwijania firmy może przynieść bardzo dobre rezultaty. Zanim się na niego zdecydujesz zastanów się jednak co się stanie jeżeli nie będziesz miał otrzymanych od klientów środków wystarczająco szybko. Jak wybrniesz z takich tarapatów?

Fundusze Europejskie wraz z funduszami krajowymi

Małe przedsiębiorstwa, mogą pozyskać na rozwój (w regionach – województwach) – nawet do 8 mln zł – szczegóły – kliknij, aby dowiedzieć się więcej.
Zaletą korzystania z funduszy europejskich jest ich bezzwrotność, natomiast zdecydowaną wadą jest konieczność przebrnięcia przez stosy dokumentów oraz przebicia się przez biurokratyczną machinę instytucji przyznających środki. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że bardzo niewielu firmom udało się otrzymać dofinansowanie bez pomocy zewnętrznej w postaci firm doradczych.

Fundusze Prywatne (Venture Capital) plus tzw. Aniołowie Biznesu

Są to prywatne fundusze, nastawione na inwestowanie w co najmniej średniej wielkości firmach. Z punktu widzenia początkującego przedsiębiorcy mogą mieć znaczenia jedynie, gdy chcemy od samego początku założyć średniej wielkości firmę (co najmniej kilkudziesięciu pracowników, obrót roczny zbliżony do 1 mln zł). Jeżeli potrzebujesz na rozwój własnego przedsiębiorstwa mniej niż kilkaset tysięcy, raczej zapomnij o tej metodzie pozyskania środków.

Artykuł „Sposoby finansowania działalności marketingowej przedsiębiorstw” jest pierwszą częścią cyklu – zapraszam do zapoznania się również z następnymi częściami „Sposobów finansowania działalności marketingowej przedsiębiorstw”

szkolenia bezpłatne kolejne lekcje
kursy, porady, artykuły znajdziesz w Menu Tematycznym